Dieta niemowlaka. Jadłospis na pierwsze sześć miesięcy

5 (100%) 1 vote[s]

Wiele organizacji światowych przeprowadziło badania w temacie żywienia noworodków i niemowląt. Wszyscy doszli do jednego, niezwykle ważnego wniosku – karmienie piersią niesie wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. Zalecane jest przede wszystkim w pierwszych sześciu miesiącach życia. Wielu matkom ciężko to zrozumieć, ale zapotrzebowanie dziecka na składniki w tych miesiącach jest w 100% zapewniane przez kobiece mleko. Nie ma konieczności, aby dieta niemowlaka była uzupełniana o inne produkty spożywcze.

Zalety karmienia piersią

Nieważne, czy noworodek urodził się przedwcześnie, czy o czasie. Kobiece mleko zawsze jest najbardziej optymalnym posiłkiem dla maluszka. Wszystkie organizacje zdrowotne na świecie jasno określiły, że mleko matki zawsze jest lepszym wyborem od sztucznych mieszanek i na początku powinno być podstawowym składnikiem diety niemowlaka.

Nikt nie wymyślił sobie plusów karmienia piersią – udowodniły to szerokie badania kliniczne. Zalety są doprawdy warte uwagi i chyba każda mama pragnąca dla swojego dziecka jak najlepiej chociaż spróbuje karmić piersią. Największą zaletą karmienia piersią jest zmniejszona ryzyko chorób infekcyjnych u dziecka. Choroby alergiczne oraz schorzenia immunologiczne również o wiele rzadziej występują u dzieci karmionych piersią. Dodatkowo udowodniono, że dieta niemowlaka, której podstawą jest naturalne karmienie, pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i układ krążeniowy dziecka. Istnieje też wiele badań, które twierdzą, że mleko naturalne ma korzystny wpływ na stan zdrowia kobiety po porodzie, zmniejsza ilość hospitalizacji maleństwa w pierwszym roku życia i zapobiega martwiczemu zapaleniu jelit oraz retinopatii wcześniaczej.

dieta niemowlaka, karmienie piersią

Gdy pokarmu kobiecego nie ma

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia, ale zdarza się, że mleka naturalnego jest niewystarczającą i dziecko nie przybiera na wadze. W takim przypadku uzupełnienie diety dziecka o stałe pokarmy można rozpocząć po 17 tygodniu życia. Należy to robić przestrzegając pewnych zasad. Po pierwsze, do diety niemowlaka należy wprowadzać po jednym produkcie. W ten sposób, jeśli coś dziecku zaszkodzi, oczywiste będzie z jakiego powodu. Na początek niech będą to maksymalnie 4 łyżeczki nowego pokarmu podawane przez 3 do 5 dni. Należy w tym czasie bacznie dziecko obserwować. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno być powolne i dokładnie obserwowane, a wszystkie niepokojące objawy zgłaszane do pediatry.

Dieta niemowlaka – pierwsze obiadki

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią najlepiej rozpocząć od kaszki manny, ponieważ zawiera gluten, który jest częstym alergenem. W ten sposób dziecko tworzy tolerancję na niego. Ugotowaną na wodzie kaszkę dobrze jest na początku mieszać z mlekiem naturalnym. Następnie najlepiej jest podawać inne produkty zawierające gluten, takie jak płatki owsiane i kaszę jęczmienną.

Dieta niemowlaka powinna być następnie rozszerzana o marchewkę, dynię, ziemniaka, banana, gruszkę i brzoskwinię. Najpierw tylko jako posiłki jednoskładnikowe. Następnie śmiało można dodać do diety warzywa i traktować je jako obiad, a owoce połączone z kaszką jako deser. Gdy dieta będzie już ustabilizowana, a mama będzie już dobrze wiedziała, na które produkty dziecko reaguje dobrze. Do diety niemowlaka można też wprowadzić mięso. Na początek proponuje się indyka i kurczaka.

Szeroka gama produktów do karmienia dzieci dostępna jest w sklepie internetowym dzidziszop.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *